Co to są szczepionki skojarzone?

Nowoczesne szczepionki zawierają często więcej niż jeden składnik. Szczepionka może uodparniać organizm przeciwko kilku chorobom w tym samym czasie, za jednym podaniem. Wówczas mówimy o tak zwanych szczepionkach skojarzonych. Charakteryzują się one tym, że zawierają antygeny pochodzące od kilku różnych drobnoustrojów lub też same drobnoustroje. Stosowaną w Polsce szczepionką tego typu jest MMR.

Co ważne, po podaniu szczepionek skojarzonych nie obserwuje się negatywnych skutków w postaci niepożądanych odczynów. Organizm, który otrzyma taką szczepionkę nie jest przemęczony czy przesilony. Również same szczepionki skojarzone cechują się dużą skutecznością. Nie zaobserwowano spadku skuteczności w szczepieniu szczepionkami skojarzonymi w stosunku do stosowania pojedynczych szczepionek przeciwko konkretnym chorobom. Z takiej charakterystyki szczepionek skojarzonych wynika wiele zalet praktycznych.

Najważniejsza z nich dotyczy małych dzieci i osób, które nie przepadają za szczepionkami. Jeśli bowiem jedną szczepionką można przeciwdziałać kilku chorobom, ilość szczepień spada. Wystarczy jedno ukłucie, by uodpornić organizm przykładowo na odrę, świnkę i różyczkę, jak to ma miejsce w przypadku wymienionej szczepionki MMR. Dlaczego więc nie stosuje się jedynie szczepionek skojarzonych? Dlatego, że mają one też jedną wadę. Minusem są koszty uzyskania szczepionki skojarzonej, które są znacznie wyższy od kosztów przygotowania szczepionek skierowanych przeciwko pojedynczej chorobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *