Czym są szczepionki rekombinowane?

Szczepionki rekombinowane to jeden z popisów współczesnej medycyny, a także genetyki. Aby jednak zrozumieć, jak działają szczepionki rekombinowane musimy najpierw wiedzieć, jak działa szczepionka w ogóle. Otóż, w odróżnieniu np. od leków na ból głowy, szczepionka nie działa samodzielnie. Nie zawiera substancji chemicznych, które w bezpośredni sposób wpływają na działania organizmu.

Głównym składnikiem szczepionki są bowiem drobnoustroje – żywe lub martwe, albo też fragmenty drobnoustrojów, które prowokują reakcję immunologiczną organizmu. Szczepionka działa wtedy, gdy organizm odpowie i „wyśle” komórki odpornościowe. Taki składnik znajduje się również w szczepionkach rekombinowanych. Nie jest to jednak sam drobnoustrój, a dokładnie wyselekcjonowany fragment jego DNA. Zanim jednak część genomu trafi do szczepionki, jest wbudowywana w żywy organizm.

Do tego celu wykorzystuje się niektóre ssaki albo drożdże. Biało pochodzące z drobnoustroju, wszczepione w organizm daje taki efekt, że organizm ten zaczyna produkować biało antygenowe. Tak dochodzimy do głównego składnika szczepionek. Wyhodowany w ten sposób antygen można bowiem pobrać. Następnie trzeba go oczyścić i może trafić do szczepionki.

Dla działania szczepionki rekombinowanej kluczowe znaczenie ma sposób funkcjonowania naszego organizmu, który reaguje nie tylko na całe mikroorganizmy chorobotwórcze, ale na specyficzny, produkowane przez nie antygeny. Dzięki temu pojedynczy rodzaj białka jest w stanie sprowokować reakcję immunologiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *