Czym są szczepionki skojarzone?

czym_sa_szczepionki_skojarzone.jpg

Pod względem detali medycznych szczepionki występują w różnych wariantach. Zdecydowana większość z nich jest podawana pacjentom domięśniowo za pomocą wkłucia. Zastrzyk umieszcza porcję surowicy w mięśniu, która jest stopniowo wchłaniana przez tkanki i przenika do organizmu, spełniając swoje zadanie. Spotyka się również szczepionki aplikowane zastrzykiem dożylnie, jak i podawane ustnie.

Te ostatnie są zwykle stosowane w sytuacjach, gdy panują trudne warunki sanitarne i nie ma możliwości zapewnienia sterylności w czasie iniekcji. Dlatego szczepionki doustne są normą przy okazji misji pokojowych i humanitarnych w ubogich krajach Afryki lub w miejscach dotkniętych kataklizmami. Kolejną bardzo ważną cechą szczepionek jest to, czy chronią one przed pojedynczymi chorobami czy przed kilkoma. Zazwyczaj szczepionki podawane dzieciom mają na celu chronić je przed jednym schorzeniem – na przykład wirusowym zapaleniem wątroby.

Są jednak specjalnie przygotowane surowice, które mają na celu chronić młodego człowieka przed większą liczbą wirusów. Nazywa się je szczepionkami skojarzonymi. Mają bardziej złożony skład i dzięki specjalnej technologii mogą efektywnie chronić przed różniącymi się od siebie mikrobami. Najważniejszą z tego rodzaju szczepionek jest „koktajl” przeciwko odrze, różyczce i śwince.

Powinno ją otrzymać każde dziecko. Inną ważną skojarzoną szczepionką jest preparat Tetracoq. To odpłatna surowica, nierefundowana przez państwo, która zabezpiecza równocześnie przed polio, tężcem, błonicą oraz krztuścem bezkomórkowym. Wymaga podania czterech dawek zgodnie z kalendarzem szczepień.

Podobną szczepionką objętą refundacją jest di-per-te.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *