Dlaczego warto szczepić się?

Szczepionki są tematem kontrowersyjnym. Część społeczeństwa zarzuca szczepieniom wywoływanie wiele powikłań i skutków ubocznych. Niektórzy uważają, że szczepionki powodują autyzm wśród dzieci. Tymczasem warto zwrócić uwagę, jaki jest cel szczepień.


Przede wszystkim podstawowym celem szczepień jest uzyskanie indywidualnej odporności. Dotyczy to głównie dzieci, które są podatne na różnego rodzaju choroby. Warto zwrócić uwagę, że dzięki stosowaniu szczepionek, praktycznie wyeliminowano takie choroby zakaźne, jak błonica czy polio. Choroby te były kiedyś przyczyną zgonów wśród dzieci.


Szczepionki zaliczają się zatem do najbardziej skutecznych środków profilaktycznych. Ponadto minimalizują ryzyko zachorowań na powszechnie występujące choroby. Z tego powodu opracowano kalendarz szczepień, który przeznaczony jest dla dzieci. Każde dziecko powinno być poddane szczepieniom już w momencie urodzenia, aż do osiągnięcia pełnoletności. Szczepienia przeprowadzane są w określonym momencie. Dotyczy to szczepień m.in. przeciw WZW, odrze, śwince czy krztuścowi.


Szczepienia przeznaczone są jednak nie tylko dla dzieci, ale także dla osób starszych. Uzależnione jest to od indywidualnych predyspozycji oraz określonego rodzaju szczepionek. Niekiedy szczepienia zalecane są m.in. wybierając się w tropikalną podróż bądź wykonując określony zawód.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *