Dzieci

Szczepienia wcześniaków

Szczepienia wcześniaków

Zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień, pierwsze szczepienia otrzymują już noworodki. Niektóre szczepionki podawane są w pierwszej dobie życia. Dotyczą one niemal wszystkich maluchów. W przypadku wcześniaków, odbywa się to na nieco odmiennych zasadach.

Za wcześniaka uznawany jest noworodek, który został urodzony przedwcześnie. Przyjmuje się, że granicą jest 37. tydzień ciąży. Wcześniak charakteryzuje się niższą masą ciała. Jest także bardziej poda

Czytaj dalej

Szczepionka przeciw pneumokokom

Szczepionka przeciw pneumokokom

Na ryzyko zarażenia pneumokokami najbardziej narażone są dzieci. Bakterie te przyczyniają się do wywołania niebezpiecznych dla życia chorób, takich jak sepsa, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie stawów. Odpowiedzialne są także za rozwój ostrego zapalenia ucha środkowego oraz zapalenia zatok przynosowych. Zazwyczaj bytują w obrębie gardła oraz nosa, często nie powodując żadnych objawów.

Do zakażenia pneumokokami może dojść na skutek m.in. kontaktu z osobą zar

Czytaj dalej

Jak zapobiec meningokokom?

Jak zapobiec meningokokom?
Zobacz jak można się zarazić żółtaczka typu b w szpitalu żółtaczka

Bakterie, które odpowiedzialne są za powstanie sepsy meningokowej, dzielą się na 5 rodzajów. W Polsce najczęściej dochodzi do zakażenia meningokami z z grupy B i C. Część zakażeń przebiega bezobjawowo, jednak nosiciel może przenieść bakterie na osobę zdrową. Pomimo, że meningokoki nie są zbyt zakaźne, w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorym lub nosicielem, bakterie te mogą się rozprzestrzeniać.

 

Chcąc zapobiec zakażeniom tymi bakteriami, należy rozważyć możliwość zaszczepienia, zwłaszcza wśród osób z grupy ryzyka. Niektóre zakażenia mają ci

Czytaj dalej