Za rozwój kleszczowego zapalenia mózgu odpowiada jeden z wirusów, który bytuje w określonym gatunku kleszcza. Wirus wnika do organizmu człowieka na skutek ukąszenia zakażonego kleszcza. Równie niebezpieczny jest kontakt z kleszczowymi płynami ustrojowymi. Warto wspomnieć, że na rozwój kleszczowego zapalenia mózgu narażone są także osoby, które spożyły niepasteryzowane mleko pochodzące od zakażonego zwierzęcia. Choroba objawia się szeregiem zaburzeń neurologicznych.

Początkowo objawy tej choroby mogą przypominać grypę. Z czasem pojawiają się charakterystyczne dla kleszczowego zapalenia mózgu objawy. Na kleszczowe zapalenie mózgu narażeni są m.in. leśnicy, osoby na wyprawach agroturystycznych bądź miłośnicy leśnych wypraw.

Obecnie dla tych osób wskazane jest stosowanie szczepień. W szczególności dotyczy to osób, które stale lub okresowo przebywają w miejscach endemicznego występowania wirusa. Obecnie stosuje się szczepionkę mającą płynną postać. Aplikacja odbywa się poprzez wstrzyknięcie domięśniowe. Wymagane jest podanie trzech dawek szczepionki.

Uważa się, że szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu cechują się wysoką skutecznością. Wystarczy podanie zaledwie jednej dawki, by uzyskać satysfakcjonujący rezultat. Masowe szczepienia społeczeństwa mogą skutecznie obniżyć zachorowalność na kleszczowe zapalenie mózgu. Dodatkową zaletą tej szczepionki jest jej bezpieczeństwo. Zaobserwowano, że szczepionka jest dobrze tolerowana przez osoby, u których występują różnorodne niedobory odpornościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *