Jak zapobiec meningokokom?

Bakterie, które odpowiedzialne są za powstanie sepsy meningokowej, dzielą się na 5 rodzajów. W Polsce najczęściej dochodzi do zakażenia meningokami z z grupy B i C. Część zakażeń przebiega bezobjawowo, jednak nosiciel może przenieść bakterie na osobę zdrową. Pomimo, że meningokoki nie są zbyt zakaźne, w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorym lub nosicielem, bakterie te mogą się rozprzestrzeniać.

 

Chcąc zapobiec zakażeniom tymi bakteriami, należy rozważyć możliwość zaszczepienia, zwłaszcza wśród osób z grupy ryzyka. Niektóre zakażenia mają cięższy przebieg, doprowadzając tym samym niejednokrotnie do śmierci. Z tego powodu warto zaszczepić przede wszystkim dzieci w przedziale 2-12 miesiąc życia.

 

Wiek dziecka uzależniony jest także od rodzaju zastosowanej szczepionki. Ze względu na to, że zakażenie meningokami może nastąpić w każdym wieku, szczepionka może być także podana dorosłym. Zaszczepienie przeciw meningokokom stanowi również najlepszą profilaktykę w przypadku podróży do krajów, w których są częste zarażenia tymi bakteriami. Wówczas warto, żeby szczepionka działała ochronnie przeciw meningokokom z innych grup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *