Kiedy warto zaszczepić się przeciw WZW A?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A zwane jest potocznie żółtaczką pokarmową. W wyniku tej choroby stopniowo dochodzi do uszkodzenia wątroby. U małych dzieci zarażenie wirusem może przebiegać bez objawów. Cięższy przebieg choroby dotyczy przede wszystkim dorosłych. Podstawą do rozpoznania WZW A jest badanie krwi.

 

W zapobieganiu wirusowemu zapaleniu wątroby typu A niezwykle ważna jest profilaktyka. Przede wszystkim, należy zadbać o częste mycie rąk oraz spożywanie produktów żywnościowych z zaufanych, wiarygodnych źródeł.

 

Za najskuteczniejszą formę ochronną uznawane są szczepionki. Mogą być one podawane nawet w przypadku jednorocznych dzieci. Wskazane są także dla młodzieży, dorosłych oraz osób starszych. Szczepienie powinny rozważyć przede wszystkim osoby, które cierpią na choroby przewlekłe.

 

Zalecane jest szczepienie w przypadku osób chorych na WZW B i WZW C. Wówczas zakażenie wirusem, odpowiedzialnym za rozwój WZW A, może spowodować u nich poważną niewydolność wątroby. Szczepionki przeciw tej chorobie poleca się również osobom, które planują podróż do krajów, w których istnieje spore ryzyko zakażenia wirusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *