Rady dla podróżników

rady_dla_podroznikow.jpg

Pozostając w temacie szczepień osób dorosłych, ale nie tylko, pora napisać kilka słów o rozsądnej profilaktyce przed dalekimi wyprawami. Granice pomiędzy państwami nie są już tak silne jak kiedyś. Łatwiej jest podróżować – zarówno pod względem logistycznym, jak i finansowym. Coraz częściej celem tych podróży są państwa egzotyczne w Afryce, Azji czy w Ameryce Południowej.

To piękne miejsca o wspaniałych walorach turystycznych, ale przebywanie tam wiąże się również z pewnym ryzykiem. Konkretnie mamy na myśli choroby tropikalne, których skutki dla organizmu białego człowieka mogą być naprawdę opłakane. Można jednak coś zrobić, by te niebezpieczeństwa oddalić. Szczepienia przeciwko chorobom, które nie występują w Europie nie są niczym nadzwyczajnym.

Bez problemu można je sobie zafundować i jest to inwestycja opłacalna. Warto to uczynić, jeśli wybieramy się w dalekie strony z wizytą turystyczną, zawodową czy jakąkolwiek inną. Będąc w Meksyku, krajach Ameryki Łacińskiej czy w Azji warto mieć w pamięci surowicę przeciwko durowi brzusznemu. Jeśli mamy przebywać tam ponad 6 tygodni, szczepienie jest kwestią zdrowego rozsądku.

W Afryce z kolei króluje żółta febra. Szczepionka zawiera żywe, acz osłabione komórki wirusa i chroni przed infekcją na 10 lat. Z kolei miłośnicy Azji powinni zapoznać się z informacjami na temat japońskiego zapalenia mózgu. Jest to o tyle poważna choroba, że w większości przypadków dotyka dzieci i zabija jedną czwartą chorych.

U tych, którzy przeżyją pozostawia po sobie częste uszkodzenia mózgu. Podobnie jak żółtą febrę wirus ten przenoszą komary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *