Szanse w walce z grypą

szanse_w_walce_z_grypa.jpg

Grypa jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Należy ona do zdradliwych, ponieważ z pozoru może wydawać się zwykłym przeziębieniem, ale w rzeczywistości to dużo poważniejsza dolegliwość. Typowe objawy grypy to podwyższona temperatura ciała, bóle głowy i mięśni, uczucie rozbicia i osłabienia. Leczenie stanów grypowych nie jest łatwe, a większość powszechnie dostępnych i reklamowanych leków tak naprawdę osłabia lub eliminuje objawy, nie niszcząc samego wirusa. Dlatego medycy przestrzegają, by nie pokładać w takich środkach zbyt dużej ufności.

Pozornie może się wydawać, że jesteśmy już zdrowi, ale tak naprawdę jedynie zahamowano widoczną większość dokuczliwych objawów. Ryzyko powikłań w przypadku źle leczonej grypy to kolejny problem. Czasami konsekwencje bywają naprawdę poważne i nieodwracalne, co jest jeszcze jednym argumentem za tym, aby tego wirusa nie lekceważyć. Jeśli tak jest, konieczna jest skuteczna profilaktyka, a do tego niezbędne są szczepionki. Kupić je można bez problemu, choć nie są refundowane przez państwo.

Mimo to każdego roku ma miejsce swoista kampania promocyjna zachęcająca Polaków do szczepień – zarówno dzieci jak też dorosłych. Pojawiają się jednak wątpliwości, a najważniejsze dotyczą tego, czy szczepienia są faktycznie skuteczne. Wirus grypy należy do najbardziej podatnych na mutacje. To sprawia, że celne uderzenie za pomocą surowicy jest mocno utrudnione. W momencie wypuszczenia środka dedykowanego na dany sezon choroba może już działać wedle innego schematu i nie ma gwarancji, że szczepienie ochroni nas przed infekcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *