Szczepienia przeciw gruźlicy

Gruźlica jest bakteryjna chorobą zakaźną, wywoływaną przez prątki. Najczęściej objawy tej choroby dotyczą płuc, ale bakterie mogą też wywołać dolegliwości innych narządów. Gruźlica może być śmiertelna, zwłaszcza gdy wystąpi ciężka jej postać.


W Polsce nie notuje się wysokiej liczby zachorowań na tę chorobę, jednak w dalszym ciągu chorują na nią przede wszystkim dorośli. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu z osobą chorą. Prątki gruźlicy rozprzestrzeniają się także drogą kropelkową. Podstawowymi objawami tej choroby jest m.in. odkrztuszanie flegmy i krwi, a także utrata masy ciała.


Szczepienia przeprowadza się przede wszystkim u noworodków. Wskazane jest także zaszczepienie dzieci starszych, które wcześniej nie otrzymały szczepionki. Warto pamiętać, że nie należy szczepić dzieci, które mają obniżoną odporność, jak również te, które chorowały już na gruźlicę.


W składzie szczepionki znajduje się prątek bydlęcy, który wykazuje duże podobieństwo do prątka gruźlicy. Szczepienie jest bezpieczne dla dzieci. Niekiedy mogą pojawić się białe lub czerwone pęcherzyki bądź nacieki, które jednak nie stwarzają zagrożenia. Czasem szczepienie może też powodować powiększenie węzłów chłonnych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *