Odra jest wywoływana przez wirusa odry. Jest uznawana za chorobę wyjątkowo zaraźliwą, a jej przebieg jest często bardzo ostry. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową, choć może się też zdarzyć zarażenie pośrednie – np. poprzez kontakt z chusteczką zawierającą wydzielinę lub ślinę osoby zarażonej. Wirusy odry mnożą się w błonach śluzowych, by następnie wędrować w kierunku wielu organów.

Odra nie oszczędza nerek, żołądka, wątroby czy jelit. Choroba atakuje również skórę, co jest widoczne w postaci wysypki. Może się ona pojawić pod dwóch, trzech dniach od momentu rozwinięcia choroby. Z kolei sam rozwój trwa około dziesięciu dni. W Polsce dostępna jest tylko jedna, za to często stosowana szczepionka MMR.

Nie jest to szczepionka swoista, przeznaczona jedynie do walki z odrą. MMR jest szczepionką skojarzoną, która zawiera również wirusy świnki oraz różyczki. W niektórych wersjach szczepionki dochodzi również wirus ospy wietrznej. Nazwa tej ostatniej wersji szczepionki skojarzonej to MMR-V. Warto dodać, że szczepionka MMR cechuje się bardzo wysoką skutecznością.

Nie jest też szkodliwa dla dzieci. Po podaniu szczepionki minimum 95% dzieci nabywa odporność na trzy lub cztery wymienione choroby – w zależności od rodzaju szczepionki. Kilka lat temu trwała intensywna kampania przeciw stosowaniu tej szczepionce. Oskarżano ją nawet o wywoływanie autyzmu u dzieci. Aktualne badania jednak zdecydowanie zaprzeczają takiej tezie, a WHO popiera używanie tej szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *