Wścieklizna wywoływana jest przez określony typ wirusa. Choroba ta jest przyczyną śmierci nawet kilkudziesięciu tysięcy osób na całym świecie. Dotychczas nie opracowano skutecznego lekarstwa, które umożliwiłoby całkowite wyleczenie się z tej choroby. Chorym zazwyczaj podawany był interferon bądź inne środki przeciwwirusowe, jednak ich jedynym celem stosowania było przedłużenie życia.

Istnieją jednak bardzo skuteczne sposoby na zapobieganie wściekliźnie. Okazały się nią szczepionki. Co więcej, szczepionki traktowane są jako jedna z metod leczenia tej choroby. Wszystko za sprawą bardzo długiego czasu wylęgania choroby, który może wynosić nawet 90 dni.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że szczepionki przeciw wściekliźnie powinny być stosowane w ramach profilaktyki. W szczególności dotyczy to osób, które najbardziej narażone są na zachorowanie. Szczepionki profilaktyczne są bardzo skuteczne w zapobieganiu rozwojowi choroby, jednak w przypadku ekspozycji na wirusa, konieczne jest podanie kolejnych dawek. Dzięki szczepionce profilaktycznej można zmniejszyć ich ilość.

Uważa się, że szczepionka przeciw wściekliźnie jest bardzo skuteczna, jednakże niemal zawsze jest ona uzależniona od ciężkości obrażeń. Szczepionki te mogą powodować wystąpienie różnych skutków ubocznych. U niektórych zaobserwowano zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu czy poszczególnych nerwów. Niekiedy skutki te rozwijają się po kilkunastu dniach od podania szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *