Szczepienia przed zagraniczną podróżą

Wyjeżdżając poza granice kraju należy obowiązkowo zaszczepić się przeciw określonym chorobom. Dotyczy to jednak wyłącznie wybranych krajów i chorób. Konieczność szczepień powstała na skutek odpowiednich przepisów WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. Fakt zaszczepienia zapisywany jest w specjalnym dokumencie zwanym międzynarodową książeczką szczepień. Bez tego wpisu turysta może nie być wpuszczony do danego kraju tropikalnego.

 

tify”>Niezbędne szczepienia przeciw żółtej gorączki dotyczą krajów afrykańskich, takich jak Burkina Faso, Ghana, Kamerun, Niger, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej. Ten rodzaj szczepionki należy ponadto wykonać przed wyjazdem do Gujany Francuskiej. Wybierając się do Gabonu trzeba się zaszczepić przeciw błonicy, tężcowi oraz polio. Z kolei obowiązkowym szczepieniem w Armenii jest szczepionka meningokowa.

 

Istnieją jeszcze szczepienia, które są zalecane podróżnym. Nie są one konieczne, jednak wskazane w przypadku podróży do określonego kraju. Do tego rodzaju szczepień zaliczają się szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, przeciw wściekliźnie, polio, błonicy czy tężcowi.

 

Decyzja o dobrowolnym szczepieniu powinna być skonsultowana z lekarzem, który doradzi najlepszy czas na wykonanie szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *