Szczepienia wcześniaków

Zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień, pierwsze szczepienia otrzymują już noworodki. Niektóre szczepionki podawane są w pierwszej dobie życia. Dotyczą one niemal wszystkich maluchów. W przypadku wcześniaków, odbywa się to na nieco odmiennych zasadach.

Za wcześniaka uznawany jest noworodek, który został urodzony przedwcześnie. Przyjmuje się, że granicą jest 37. tydzień ciąży. Wcześniak charakteryzuje się niższą masą ciała. Jest także bardziej podatny na zakażenia, które przebiegają znacznie ciężej, niż u pozostałych noworodków. Pomimo tego, wskazane jest szczepienie wcześniaków, zgodnie z kalendarzem szczepień. Wyjątek stanowi szczepionka przeciw gruźlicy. Nie może być ona podana maluchom, które ważą mniej niż 2000 g. W niektórych przypadkach termin szczepienia należy zatem przesunąć, do momentu uzyskania określonej wagi. Opóźnieniu może też ulec szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Pozostałe szczepienia można wykonywać zgodnie z kalendarzem szczepień. Mają one takie same dawki, co w przypadku dzieci urodzonych planowo. Zdarza się, że np. w wyniku pogorszenia zdrowia, wcześniak otrzymuje dawkę podwójną.

Każdy wcześniak podlega ponadto obowiązkowym szczepieniom przeciw pneumokokom. Dodatkowo podaje się szczepionkę przeciw krztuścowi. W takim przypadkach są to szczepienia bezpłatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *