Szczepionka i działania kleszczy

Kleszcze to problem, który powraca każdego lata. Wówczas media ostrzegają i informują o kolejnych przypadkach osób zarażonych przez tego pasożyta. Ukąszenie kleszcza nie zawsze jest groźne, może jednak prowadzić do poważnych powikłań, gdy w jego następstwie doznamy kleszczowego zapalenia mózgu.

Taka choroba jest wynikiem działania wirusów przenoszonych przez kleszcze. Choroba jest o tyle niebezpieczna, że kleszcza możemy nawet nie zauważyć. Nie tylko dlatego, że jego ukąszenie jest bezbolesne, ale dlatego, że źródłem zakażenia może być również larwa a nawet płyny ustrojowe kleszcza.

Początki choroby najczęściej przypominają grypę lub też objawy w ogóle nie występują. Pełny rozwój choroby przypada natomiast na siedem do czternastu dni. Jak do tej pory wyróżniono trzy podtypy wirusa powodującego kleszczowe zapalenie mózgu.

W zależności od typu, nieco inny jest przebieg choroby. W Polsce występuje wirus nazywany środkowoeuropejskim. Inne znane jego odmiany to typ syberyjski oraz dalekowschodni.

Polacy mogą mówić o szczęściu, bo odmiana środkowoeuropejska jest najmniej groźna. Polska służba zdrowia jest w posiadaniu dwóch rodzajów szczepionek mogących przeciwdziałać kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepionki te mają bardzo zbliżone działanie, obie należą do tzw.

szczepionek zabitych. Oznacza to, że zawierają postać wirusa, która została inaktywowana – a więc po prostu uśmiercona przy pomocy środków chemicznych lub temperatury. Co ważne, szczepienia dostępne w Polsce charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *