Szczepionki, które można podawać w ciąży

Kobiety w ciąży zwykle zwracają szczególną uwagę na kwestię własnego zdrowia. Nic dziwnego, w końcu w ich brzuchu rozwija się mały, bezbronny organizm – nadmierna ilość chemii czy bakterie lub wirusy mogą być dla niego bardzo groźne. Jak to się jednak ma do szczepień? Światowa Organizacja Zdrowia podchodzi do tej kwestii ostrożnie. Szczepionki działają w końcu w oparciu o same drobnoustroje lub ich fragmenty czy ewentualnie wyizolowane geny. Zwłaszcza żywe drobnoustroje wydają się czymś szczególnie groźnym dla dziecka.

Niemniej jednak, to właśnie dzięki wykorzystaniu bakterii i wirusów większość szczepionek jest skuteczna. Organizm orientuje się bowiem, że właśnie w krwiobiegu pojawiły się szkodliwe drobnoustroje i wysyła „siły obronne”. Taka reakcja jest „zapamiętywana”, a działanie układu immunologicznego w przyszłości znacznie skuteczniejsze. Szczepionka może jednak wywołać różne efekty uboczne, np. gorączkę, a w skrajnych wypadkach nawet zapalenie opon mózgowych.

Choć warto dodać, że to ostatnie zdarza się bardzo rzadko i jest w pełni wyleczalne. Czy jednak takie działania uboczne nie zaszkodzą dziecku w brzuchu matki? Czy wszystkie szczepionki nadają się do stosowania, gdy jesteśmy w ciąży? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. A mówiąc jaśniej, nie ma jak dotąd dowodów na to, by szczepienia szkodziły płodowi. Mimo tego, „dmuchając na zimne” WHO uważa, że nie powinno się stosować w ciąży szczepionek żywych, zwłaszcza w I trymestrze. Innym przypadkiem są szczepionki doustne – bez wątpliwości zakazane w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *