Szczepionki przeciw cholerze w Polsce

Cholera jest jedną z chorób, o których wszyscy słyszeli – jednak głównie za sprawą zwrotu uważanego do wyrażenia ekspresji. Sama choroba i jej objawy nie są znane przeciętnemu obywatelowi naszego kraju. I bardzo dobrze. To świadczy o tym, że żyjemy w warunkach, które nie sprzyjają przenoszeniu się tej choroby.

Kluczowy jest między innymi dostęp do świeżej wodny pitnej. Cholerą można zarazić się zarówno pijąc zanieczyszczoną bakterią wodę, jak i przyswajając produkty spożywcze. Objawy wiążą się przede wszystkim z ostrą biegunką. Od momentu zarażenia do odczucia objawów nie musi minąć wiele czasu.

Przecinkowce cholery potrzebują maksymalnie pięć dni, by dać nam się we znaki. Z kolei najkrótszy zaobserwowany czas rozwoju choroby wynosi tylko dwie godziny. Cholera może zaatakować zarówno organizm dziecka, jak i dorosłego człowieka. W skrajnych przypadkach choroba może prowadzić do śmierci poprzez odwodnienie, jednak w zdecydowanej większości wypadków zakażenie przebiega bezobjawowo.

W Polsce dostępny jest jeden typ szczepionki przeciw cholerze. Jest to szczepionka podawana doustnie. Jej przyjęcie wymaga wcześniejszego sporządzenia zawiesiny z udostępnianej zawiesiny oraz granulatu. Szczepionka zawiera również tak zwany bufor, czyli substancję chroniącą antygeny przecinkowca szczepionki przed sokiem żołądkowym.

Poza tym, jest to tak zwana szczepionka zabita, czyli nie zawierająca żywych drobnoustrojów. Bakterie są inaktywowane w tym wypadku za pomocą temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *