Ważne szczepienie dla kobiet

Do jednych z najgroźniejszych nowotworów zalicza się rak szyjki macicy. Co roku na ten nowotwór umiera wiele milionów kobiet na całym świecie. Warunkiem koniecznym do rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV.

 

Wirus ten przenosi się drogą płciową, dlatego każda kobieta, która rozpoczęła aktywność seksualną, jest narażona na zakażenie. Szacuje się, że nawet ponad 50% kobiet zaraża się wirusem HPV. W większości przypadków zakażenie ustępuje samoistnie. Część kobiet nie wie, że jest nosicielką wirusa HPV, ponieważ zarażenie może przebiegać bezobjawowo.

 

Ze względu na dużą umieralność na raka szyjki macicy, zalecane są szczepienia profilaktyczne. W Polsce wskazane jest szczepienie wszystkich dziewcząt w przedziale 11-12 lat. Szczepionka może być także podana dorosłym. Obecnie dostępne są dwa rodzaje szczepionek, które różnią się składem. Zawierają odmienne szczepy wirusa HPV. Za najbardziej rakotwórcze uznaje się HPV 16 i 18, które odpowiadają za powstanie większości nowotworów. Niektóre szczepionki chronią także przez wirusami, które wywołują kłykciny, czyli brodawki płciowe.

 

Ze względu na to, że szczepienie nie należy do obowiązkowych, wykonać je można jedynie odpłatnie. Część szczepionek wskazana jest także dla mężczyzn. Dotyczy to jednak wyłącznie tym, które zapobiegają powstaniu kłykcin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *