Grypa jest poważną chorobą zakaźną. Największą ilość zachorowań odnotowuje się w zimie. Grypa była przyczyną licznych pandemii i epidemii, z których najbardziej znana jest ta panująca na początku XX wieku. Wówczas po niemal całym świecie rozpowszechniała się grypa hiszpańska, która spowodowała śmierć kilkunastu milionów osób.

Wirus grypy uległ znacznym zmianom na przestrzeni kilkuset lat. Z tego powodu formuła szczepionek na grypę ulega cyklicznym zmianom i udoskonaleniom. Grypa może się rozwinąć u osób w każdym wieku, jednak największe zagrożenie stanowi w przypadku dzieci i osób starszych. Ponadto na możliwość rozwoju powikłań grypy najbardziej narażone są osoby z różnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak np.

cukrzyca. Niebezpieczeństwo zachorowania na grypę dotyczy również kobiet w ciąży. W ich przypadku choroba ta jest szczególnie niebezpieczna w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Jednym z najpoważniejszych powikłań grypy jest zapalenie płuc, które może być nawet przyczyną śmierci.

Zdaniem wielu ekspertów szczepienia mogą znacząco zmniejszyć ilość zachorowań podczas epidemii grypy. W przypadku rozwoju choroby u osób zaszczepionych obserwuje się łagodniejszy przebieg i niemal całkowity brak powikłań. Szczepienia są szczególnie wskazane w przypadku osób o wysokim czynniku ryzyka zachorowania. Dotyczy to osób w wieku podeszłym, pensjonariuszów domów opieki, personel medyczny, który ma kontakt z osobami chorymi.

Szczepienia na grypę mogą zostać także przeprowadzone u osób, które chcą zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *