Zagrożenia i powikłania

zagrozenia_i_powiklania.jpg

Podawanie szczepionek zarówno dzieciom jak i dorosłym może dać pozytywne skutki zdrowotne, na co wskazują wyniki badań, a także opinie lekarzy. W końcu generalnym celem powszechnych szczepień jest to, aby ludzie (zwłaszcza dzieci) nie chorowali. Trzeba jednak zawsze uwzględniać drugą stronę medalu i to, że z założenia dobroczynne preparaty czasami wywołują niepożądane skutki uboczne.

W przypadku szczepionek nie jest inaczej, o czym mówi się stosunkowo niewiele, a szkoda. Niestety zwolennicy masowych szczepień, nie kierując się koniecznie złą wolą, unikają mówienia o potencjalnych zagrożeniach związanych z podawaniem surowicy. Obawiają się, że takie informacje mogą zniechęcić do szczepień jako takich.

Jak pisaliśmy powyżej, każda szczepionka jest silnie skoncentrowanym lekiem profilaktycznym o złożonym i różnorodnym składzie. Składnikiem podstawowym praktycznie każdej szczepionki są komórki wirusa, któremu ma ona zapobiegać. Mogą być one żywe lub martwe w zależności od receptury.

Oprócz tego lek zawiera substancje wspomagające, nośniki oraz konserwanty, dzięki którym szczepionka może mieć wydłużony termin przydatności. Tak naprawdę każdy z tych elementów może wywołać odczyn alergiczny lub gwałtowną reakcję uczuleniową. Medycyna zna przypadki dzieci, które po podaniu szczepionki poczuły się źle i w późniejszym czasie doszło do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań.

Sytuacje te dotyczą zazwyczaj surowic nowo opracowanych i nie do końca przebadanych, dlatego tak ważna jest ostrożność i rozwaga ze strony producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *