Kto powinien się szczepić przeciw grypie?

Grypa należy do chorób zakaźnych, które mogą spowodować powstanie poważnych powikłań. Możliwość zarażenia dotyczy każdego, jednak największe ryzyko istnieje w przypadku dzieci oraz osób starszych.


Objawy, które wskazują na grypę są m.in. dreszcze, gorączka, kaszel, ból mięśni czy głowy. Wśród określonej grupy osób, grypa może mieć jednak znacznie poważniejszy przebieg. Są to dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami przewlekłymi czy dolegliwościami takimi jak osłabiony układ odpornościowy.


Szczepionka przeciw grypie stanowi jedną z najbardziej skutecznych środków zapobiegawczych. Nie jest ona obowiązkowa, jednak wskazana zwłaszcza u niemowlaków w wieku 6 miesięcy, a także osób starszych po 65 roku życia. Możliwość szczepienia powinny także rozważyć osoby pracujące w szpitalach, przychodniach, a także pracownice żłobków.


Największy wzrost zachorowań na grypę zaobserwowano w miesiącach zimowych, głównie na przełomie grudnia oraz stycznia. Warto jednak pamiętać, że na grypę można zachorować w każdym miesiącu. Szczepienie najlepiej powtarzać co roku, gdyż zazwyczaj zmienia się wówczas skład szczepionki. W przypadku małych dzieci, wskazane jest podanie nawet dwóch dawek szczepionki, jednak uzależnione jest to od zaleceń lekarza rodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *