Rotawirus jest jednym z częstszych czynników etiologicznych, który odpowiada za rozwój biegunki u dzieci. Zakażenia rotawirusowe najczęściej rozwijają się u dzieci w wieku przedszkolnym oraz u niemowlaków. Niekiedy wniknięcie wirusa do organizmu nie wywołuje żadnych dolegliwości, jednak nawet taka osoba jest bardzo zakaźna dla pozostałych.

Rotawirusy mogą także zaatakować dorosłych, lecz wówczas zakażenie ma zazwyczaj łagodny przebieg. Rotawirusy mogą rozprzestrzeniać się na różne sposoby, m.in.

poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, drogą kropelkową czy w wyniku spożycia skażonej żywności. Najczęstszym powikładniem zakażeń rotawirusowych jest odwodnienie. W skrajnych przypadkach rotawirusy powodują śmierć zakażonego.

Obecnie najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie są szczepienia. Dostępne szczepionki zapewniają wysoką skuteczność w zwalczaniu rotawirusów. Dodatkowo szczepionki są dobrze tolerowane przez dzieci.

U niektórych pojawiają się skutki uboczne, takie jak podwyższenie temperatury ciała. Uważa się, że szczepionka ta zalicza się do bezpiecznych. Szczepionka może być podawana wszystkim dzieciom, jednak istnieją pewne ograniczenia.

W dzień podania szczepionki dziecko musi być w pełni zdrowe. Jeżeli u dziecka występuje gorączka, biegunka czy wymioty, szczepienie trzeba przełożyć na inny termin. Szczepienia przeciw rotawirusom są rekomendowane przez wielu pediatrów.

Masowe szczepienia dzieci mogą przyczynić się nawet do znacznego ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *