Kalendarz szczepień, czyli zdrowotny drogowskaz

Częstą występująca żółtaczka u dziecka przebiega dość łagodnie wirusowe zapalenie wątroby typu a

kalendarz_szczepien_czyli_zdrowotny_drogowskaz.jpg

Większość państw Zachodu wprowadziła do swojego systemu medycznego programy obowiązkowych oraz zalecanych szczepień. Stosowne gremia złożone ze specjalistów w dziedzinie pediatrii oraz chorób zakaźnych każdego roku publikują listę szczepień wraz z zalecanym harmonogramem optymalnym z punktu widzenia fizycznego rozwoju dzieci.

Oczywiście kalendarz szczepień nie jest jakimś nowym wynalazkiem, nie jest też rezerwowany wyłącznie dla zachodnich społeczeństw. Nasi rodzice oraz dziadkowie doskonale pamiętają, że obowiązkowe szczepienia realizowano już w czasach socjalizmu.

Podobnie sprawy miały się po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Obozy komunistyczny i kapitalistyczny przekonały argumenty medyczne i tym samym doceniono korzyści płynące z powszechnych szczepień.

Treść kalendarza jest każdorazowo upubliczniana przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Następnie trafia do placówek medycznych w całym kraju, a zwłaszcza do poradni dziecięcych, gdzie odbywa się zdecydowana większość wszystkich realizowanych co roku szczepień.

Rodzice mogą się zapoznać z kalendarzem także na stronie internetowej, aby wiedzieć, kiedy należy udać się z potomstwem do lekarza. Taka oś czasu z zaznaczonymi terminami jest bardzo pomocna i ułatwia organizację zarówno rodzicom, jak i medykom.

groźna żółtaczka szpitalna występująca po transfuzji krwi

Choć to, czy szczepienia są faktycznie obowiązkowe i czy rodzic może ponieść jakieś konsekwencje z tytułu odmowy szczepień u dziecka budzi wątpliwości, to można liczyć się z ponagleniami. Jeśli pojawienie się na szczepieniu będzie się opóźniać, przychodnia może wysłać list z pouczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *